Vyšetření znamének

Mateřské znaménko je útvar na kůži, který vzniká díky přítomnosti pigmentových buněk obsahujících melanin. Může mít různou velikost a tvar a může se měnit v čase. Některá jsou vrozená, jiná vznikají až v průběhu života.

Pro prevenci melanomu je velmi důležité vývoj mateřských znamének pravidelně sledovat. Součástí kontroly mateřských znamének u nás v Elizabeth Beauty Clinic je vyšetření digitálním dermatoskopem, které umožňuje precizní a spolehlivé stanovení diagnózy.

Prevence je jistota

Na lidské kůži se běžně může vyskytovat množství pigmentových projevů, z nichž velká většina je zcela neškodná. U některých se však mohou projevit změny, jež signalizují určité nebezpečí. Znaménka obsahují buňky zvané melanocyty, které se mohou aktivovat a případně vést k nádorovému bujení. Čím dříve se tyto změny odhalí a odstraní, tím je větší šance na vyléčení.

Vyšetření mateřských znamének, digitální dermatoskop, melanom kůže

Kdy na vyšetření znamének

  • pravidelně jednou ročně
  • individuálně častěji

Nejúčinnější ochranou je prevence.

V Elizabeth Beauty Clinic považujeme prevenci jako základní kámen pro spokojený život, každý člověk může mít kontrolu nad svým zdravým a životem.

Co je melanom?

Melanom je zhoubný kožní nádor, který vzniká nekontrolovaným růstem melanocytů – buněk, tvořících pigment. Jedná se o jeden z nejzhoubnějších typů rakoviny pro jeho agresivní chování při pozdním odhalení, kdy již metastazuje do uzlin a orgánů. Proto je včasná diagnostika melanomu a odstranění naprostým základem úspěšné léčby.

70 % melanomů vzniká obvykle na dosud zdravé kůži, zbývajících 30 % na podkladě již existujícího mateřského znaménka, které se náhle začne měnit. Aby byla prevence opravdu účinná, je potřeba kůži a znaménka pravidelně kontrolovat. Pokud si doma zjistíte jakoukoliv změnu znaménka na kůži, je vhodné bez prodlení navštívit dermatologa. Někdy znaménko začne samo od sebe svědit, krvácet nebo se v jeho okolí objeví zarudnutí. Pak nastává větší riziko, že mohlo dojít již k nádorovému růstu, a jeho odstranění se nesmí odkládat.

Jak probíhá vyšetření znamének

Během konzultace s dermatologem lékař nejdříve posoudí charakter znamének a celkový zdravotní stav pacienta. Poté přistoupí k vyšetření digitálním dermatoskopem, kterým pod zvětšením hodnotí jednotlivé projevy. Pokud je znaménko podezřelé, rozhodne o dalším postupu. Nejčastěji podezřelá znaménka odstraňujeme chirurgicky s histologickým vyšetřením. Znaménka, pro jejichž odstranění se pacient rozhodne pouze z estetického důvodu, odstraňujeme nejčastěji laserem. V tomto případě histologie obvykle není nutná.

Pro prevenci melanomu je velmi důležité vývoj mateřských znamének pravidelně sledovat. Ideálním vyšetřením je digitální dermatoskop.

Dermatoskop Fotofinder přístroj pro vyšetření znamének

Digitální dermatoskop

Dermatoskopie je odborné neinvazivní vyšetření pigmentových znamének a jejich možných změn. Mnohonásobným zvětšením pigmentového znaménka lze lépe posoudit, zda je či není nebezpečné, a navrhnout vhodnou léčbu.

Náš digitální dermatoskop se zabudovanou umělou inteligencí představuje ohromný pokrok špičkové technologie v péči o pacienta. Přístroj provádí podrobnou analýzu jednotlivých znamének propojenou s umělou inteligencí. Porovná, vyhodnotí a změří jednotlivé parametry znaménka podle databáze a statistického výpočtu s výstupem a poskytnutím druhého názoru pro lékaře, tzv. dvojí kontrola.

Výhody vyšetření digitálním dermatoskopem:

  • Porovnání změn v čase – ukládá zvětšené snímky pro možnost porovnání změn při dalším vyšetření. V kartě pacienta tak zůstávají snímky pro kontrolu.
  • Možnost sdílení fotodokumentace – pokud změníte lékařské zařízení, snímky vašich znamének je možné předat spolu s vaší kartou. Nepřijdete tedy o historii změn svých znamének.
  • Vyšetření není zdravotně závadné – můžete jej podstoupit vícekrát během roku.

Po vyšetření digitálním dermatoskopem se všechny snímky ukládají pro porovnání v budoucnosti u stejného pacienta.

Vyšetření znamének pomocí dermatoskopu Fotofinder
Vyšetření znamének pomocí dermatoskopu Fotofinder

Jak často je vhodné vyšetření znamének podstoupit?

Preventivní vyšetření znamének a kůže by každý měl podstoupit 1 x ročně. Pokud lékař při vyšetření objevil rizikové znaménko, může individuálně doporučit častější kontrolu či jeho odstranění.

Podle Národního registru rakoviny se výskyt melanomu v posledních 20 letech dramaticky zvýšil. U žen ve věku 22 až 44 let se zvýšil téměř třikrát, u mužů dvakrát. Úmrtnost mladých lidí se pohybuje kolem 15 procent. Přitom počáteční fáze onemocnění dává 97 procentům šanci na zotavení. Přesto však ročně zemře jen v ČR 10 000 lidí na následky rakoviny kůže.

Stačí jedna kontrola ročně a můžete předejít rakovině kůže. Objednejte se na kontrolu znamének!

Na moderní vyšetření digitálním robotickým dermatoskopem většina zdravotních pojišťoven v České republice přispívá v rámci svých programů preventivní péče.

Vyšetření kožních znamének cena

Cena kontroly znamének a pih digitálním dermatoskopem záleží na rozsahu vyšetření. Celotělové vyšetření stojí 2399 Kč. Většina zdravotních pojišťoven na vyšetření přispívá.

Recenze zákazníků

Martina M.

Byla jsem na prevenci a odstranění mnou vybraných znamének u paní doktorky Vološčukové. Mohu jedině doporučit. Paní doktorka je moc milá a příjemná. Vše perfektně vysvětlí. Sestrička je taky moc sympatická. A samotný zákrok odstranění je rychlý a vůbec nebolí.

Zdroj: Google

Aneta H.

K doktorce Vološčukové chodím pravidelně. Ať už na estetické ošetření nebo naposledy na odstranění a kontrolu znamének a naprostá spokojenost. Mladá, milá, precizní a vždy vše do detailu vysvětlí.

Zdroj: Osobní hodnocení

Richard P.

Profesionální přístup, super poloha v centru.
Absolvoval jsem preventivní vyšetření znamének u Dr. Vološčukové s následným nechirurgickým odstraněním. Vše proběhlo rychle a hladce. Největší plus je ordinační doba i po 18:00 👍🏻

Zdroj: Google

Eva T.

Byla jsem na kontrole mateřských znamének, už mám na to věk :-o) Paní doktorka byla velice milá, vše vysvětlila, pečlivě se mi věnovala. Děkuji. Eva

Zdroj: Osobní doporučení

Olivia A.

Objednala jsem se na vyšetření znamének. Paní Doktorka byla velmi milá a profesionální, vše mi dopodrobna vysvětlila, zkontrolovala přístrojem a vše bylo v pořádku. Poté jsme se domluvily na další schůzce, že mi odstraní pigment, který mne trápil. Zákrok dopadl zcela perfektně a jen mohu doporučit. Moc děkuji za péči.

Zdroj: Google

Cena vyšetření znamének digitálním dermatoskopem

Vyšetření
Cena
Celotělové vyšetření 2399 Kč
Vyšetření 1 projevu 890 Kč

Chci nezávaznou konzultaci

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.